Baby zelenina je dnes veľkým hitom. Používajú ju známy šéfkuchári, objavuje sa v každej kuchárskej, televíznej šou a aj pulty v obchodoch, sú ňou naplnené až po vrch. Samozrejme, že cena týchto produktov, je vyššia ako za klasické uhorky, či cukety. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo to tá baby zelenina vlastne je a za čo vyhadzujeme peniaze navyše? V podstate je to obyčajná zelenina ako každá iná, len s tým rozdielom, že je zbieraná skôr ako stihne dorásť do konečnej veľkosti.
Je lepšia?
Baby zeleninka, je v prvom rade určite chutnejšia a lahodnejšia. Keďže je zbieraná ešte vo veľmi mladom veku, nemá šancu vyschnúť, stratiť chuť, alebo prezrieť. Pri jej konzumácií, máte teda istotu, že jete naozaj čerstvú surovinu. O jej zdravotných účinkoch by sa dalo polemizovať. Avšak kvôli tomu, že na svoj rast neminula všetky svoje zásoby energie a živín, by sme mohli povedať, že sa v nej môže nachádzať o čosi viac vitamínov. V prípade chemicky ošetrovaných kúskov, však ide o rovnako nezdravý produkt, ako pri klasickej zelenine.
Zaujímavý je hlavne jej vzhľad. Ak pripravíte akékoľvek jedlo a ako prílohu použijete baby zeleninu, estetická stránka bude jednoducho neodolateľná. Môže byť taktiež veľmi dobrou motiváciu pre deti, ktoré nechcú o zelenine ani počuť. Sýte farby a neraz i komické tvary, ich zaujmú na toľko, že neodolajú a svoj zdravý obed zjedia.
Ako ju pestovať
Keďže sme si vysvetlili, že sa jedná o klasickú zeleninu, tak aj tú baby pestujeme klasickým spôsobom. Rozdielny postup môžete však zvoliť pri samotnom výseve. Napríklad karotku, nemusíte pretrhávať a nechávať medzi jednotlivými rastlinami päť centimetrové medzery. Nechcete z nej vypestovať pol kilovú mrkvu, takže potrebuje aj omnoho menej priestoru. Samozrejme je tiež potrebné nezabudnúť jednotlivé druhy odtrhnúť včas, takpovediac ešte v ich detskom veku.
Z akej zeleniny si môžeme urobiť „detskú“
V obchodoch sa najčastejšie stretneme s baby cuketami, karotkou, špenátom, uhorkami, hráškom, či kukuričkami. Na takýto druh zberu sú však vhodné aj iné druhy zeleniny. Vyskúšať môžete napríklad repu, papriku, artičoku, kapustu, fenikel, alebo karfiol.