V prvom rade si treba uvedomiť, že stres počas maturitnej skúšky a samozrejme pred ňou nie je nič neobvyklé. Každý študent prežíva ten stres pretože je to preňho prvá skúška života, a pravdepodobne táto skúška bude jedna z dôležitých pre jeho budúce zamestnanie. Takže ako sa vyhnúť tomuto stresu pred a počas maturitného obdobia? V prvom rade treba sa pripraviť. Počas akademického týždňa nezanedbávať maturitné otázky ale každý deň sa naučiť aspoň 2-3 maturitné otázky. V prípade že ich máte napríklad 25 tak by to nemal byť pre vás žiaden problém sa počas tohto akademického týždňa doučiť všetky vaše nedostatky Ak budete mať pocit že ste dostatočne pripravený, stres sa vám redukuje.
Nespoliehajte sa na to, že nevytiahnete si otázku ktorú neviete. Práve počas maturity platí zákon schválnosti, kde si práve vyberiete tú tému na ktorú nie ste pripravený a máte vyššiu pravdepodobnosť že na maturite zlyháte. Ako sa hovorí maturita formalita. Ale skutočne je to tak? Je síce pravda že učitelia a profesori vám síce pomôžu, ale nemôžu celú maturitnú otázku zodpovedať za vás. Mali by ste danú vybranú tému aspoň „obkecať“, aby komisia videla že ste sa aspoň nejak pripravili.
Nezabúdajte na regeneráciu pred maturitou. Doprajte si aspoň 8 hodinový spánok aby váš mozog pracoval adekvátne a aby ste nedostávali počas maturity „skraty“. Ak ste nervózny až príliš kľudne si dajte jedného panáka na posmelenie. Ale maximálne jedného ! Túto radu odporúča veľa študentov, no ako bolo spomenuté nezabúdajte na kvalitný spánok. Ak sa dobre vyspíte budete viacej sústredený, tým pádom úspešnejší počas vašej maturitnej skúšky. Ak máte viacej maturitných skúšok počas jedného dňa, nerobte paniku ale učivo si rozdeľte tak, aby sa vám to nepomiešalo a tým pádom na skúške nepohoreli. Samozrejme že ak nespravíte skúšku môžete prísť o pár mesiacov na opravný termín, ale snažte sa to spraviť na prvý krát aby ste zo mali čím skôr z krku.