Čo je to Bitcoin?
Bitcoin je internetová, čiže nehmotná, kryptomena. Je takzvaná „open-source“, to znamená, že je dostupná pre každého za podmienky, že možnosť šírenia ostane rovnaká. Prístup k nej je teda slobodný, bez poplatkov. Výhodou je, že bola navrhnutá tak, aby nikto, vrátane autorov, vlád či záujmových skupín, nevedel Bitcoin umelo ovplyvňovať a falšovať. Účet nie je možné odcudziť. Taktiež je kryptomena chránená pred infláciou. Je to deflačná mena, to znamená, že sa zvyšuje reálna hodnota peňazí. To však môže viesť k zvyšovaniu hodnoty dlhov.
Ako je možné získať Bitcoin?
Existuje niekoľko spôsobov:
1. cez burzy – ide hlavne o svetové burzy, ako sú: Bitstamp.net, Coinmate.io
2. cez e-shop s kryptomenami – jedná sa o stránku ccshop.sk
3. priamou výmenou s niektorým užívateľom, ktorý je ochotný predať, respektíve nakúpiť Bitcoin – na tento účel slúži LocalBitcoins.com ako aj pre osobné stretnutie či online prevod
4. ťažbou – buď osamote alebo v niektorom zoskupení užívateľov, takzvanom „poole“ (bazéne), avšak oplatí sa to približne od kurzu 6 000 dolárov za jednu virtuálnu mincu
Ako rastú ceny kryptomeny?
Od roku 2009 sa hodnota Bitcoin viacnásobne zvýšila. V 2011 bola dokonca tak populárna, že boli usporiadané konferencie, kde sa diskutovalo o tomto systéme. Hodnota v 2017 prudko stúpla. Z predošlých 1 000 dolárov za jednu virtuálnu mincu vyskočila hodnota až na 20 000 dolárov. Podľa zdrojov najnovší vývoj cien za mesiac jún sú:
1. Bitstamp.net – okolo 12 000 dolárov
2. Coinmate.io – okolo 10 000 eur
3. ccshop.sk – približne 12 000 dolárov, s cenou za jednu mincu 12 eur
4. Localbitcoins.com – približne 12 800 eur v rámci Slovenskej republiky, s cenou za jednu mincu 1 – 700 eur
Riziko spojené s kryptomenami
Samozrejme, aj v tomto obchodovaní existujú riziká. Ide o:
- kibernetické krádeže
V dnešnej dobe je pod týmto rizikom myslené hlavne hackerstvo, pretože nemáte žiadnu možnosť získať naspäť Bitcoiny, ktoré boli ukradnuté či stratené.
- podvody
Na trhu s kryptomenami je veľmi veľa podvodníkov, ako zo strany kupujúcich, tak zo strany predávajúcich.
- neustále sa meniaca hodnota
Hodnota Bitcoinu sa mení každú sekundu. Dnes môže mať hodnotu napríklad 10 000 eur, ale o dva dni neskôr môže jej hodnota klesnúť na 500 eur.
- veľmi málo až žiadne pravidlá
Žiaľ, zatiaľ žiadna vláda nemá stanovisko voči kryptomenám, tým pádom nie je nikoho, kto by reguloval a kontroloval tento trh prostredníctvom zákonov.
- finančná strata
Hovorí sa, že ľudia na vrchu schémy tohto trhu benefitujú z neznalosti ostatných. Čím viac ľudí nakúpi Bitcoiny, vytvára to takzvanú bublinovú ekonomiku. Keď praskne, všetky mince budú úplne zbytočné a nevráti sa žiadna z investícií, čo môže vyústiť v katastrofálnu stratu.
- limitované používanie
Je len malé množstvo online obchodov, ktoré akceptujú kryptomeny ako formu platieb. Väčšina ich však nepovažuje za zákonné platidlo.
- neurčitosť
Doteraz nie je zrejmé, či sa jedná o možnosť investície alebo je to skutočná forma meny peňazí.