Stáva sa to každý rok. Rovnaká situácia – leto nás potrápi horúčavami a potrebujeme poriadne zavlažiť rastliny. Avšak pre zvyšujúce sa ceny energií to môže byť problém. Ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu? Pomôcť nám môžu ekologické riešenia. Zalievať väčšiu záhradu mestskou vodou nám môže spôsobiť prievan v peňaženke. Ako sa mu vyhnúť?
Záhrada bez vody
Všetko živé potrebuje vodu pre prežitie. Majitelia záhrad dobre poznajú dôsledky slabej zálievky rastlín. Bez riadneho a pravidelného zalievania rastliny v záhrade vädnú, neprinášajú plody a nakoniec uhynú. Tomuto scenáru môžeme predísť. Dôležitá je pravidelnosť a objem zálievky, nakoľko je každá rastlina iná a má rôzne nároky na životné podmienky.
Ako správne polievať
Počas teplých mesiacov je výhodnejšie polievať rastliny skoro ráno alebo neskoro večer. Nespôsobujeme im vtedy teplotný šok. Prostredie je chladnejšie a napomáha vlahu zadržať v zemi bez toho, aby sme svoje rastlinky uvarili zaživa. pri zálievke počas dňa, keď sú teploty vysoké, sa voda v zemi zohrieva na teplotu podobnú tej okolitej. Mohla by spáliť korene rastliny, čo by viedlo k jej úhynu. Na listy nie! Platí to pri večernej zálievke. Dôvodom je dlhšie držanie vlhkosti na listoch. Ak kropíte listy vodou, v chladnejšej noci sa vlhkosť na nich drží a hrozí riziko plesňových ochorení. Ak chceme polievať pri koreni ale aj listy, zvoľme si radšej rannú zálievku. Počas dňa sa o odvod nadmernej vlhkosti na listoch postará slnko, ktoré tekutinu vysuší. Vedeli ste že na prevlhčenie zemi v hĺbke dvadsaťpäť cm miniete približne dvadsať až dvadsaťpäť litrov vody?
Záhradkárčiť efektívne a ekologicky
Trendu ekológie podľahlo už hádam každé odvetvie. Voda je jedným zo zdrojov, ktoré nemajú nekonečnú zásobu a je potrebné s ňou hospodáriť šetrne. Polievanie záhrady mestskou vodou je z dlhodobého hľadiska neefektívne, neekologické a môže zruinovať Vašu peňaženku. Ak na záhradke chcete pestovať, využite to, čo príroda ponúka. Vodu v podobe dažďa.
Kto šetrí má za tri
Dážď je skvelou alternatívou pre zálievku záhrady. Každí záhradkár sa teší, keď v letných mesiacoch výdatne zaprší. Tí rozumný sa tešia teraz aj potom. Prečo? Dážď zachytávaný napríklad cez odvodňovacie žľaby na strechách si môžeme uskladniť na neskôr. Najlepším priestorom na skladovanie tejto vody je Ibc kontajner. V prípade potreby záhradkár jednoducho zalieva záhradu nahromadenou vodou. Tým šetríme mestské zdroje pitnej vody. Ibc kontajner je skladný a vhodný aj do menších záhrad a nemusíte sa báť, že by Vám nevydržal. Je vyrobený s kvalitných materiálov s dobrou životnosťou.