Mať stabilný príjem je pre dospelého človeka nevyhnutnosťou. Kým o väčšinu študentov sa stále počas štúdia starajú rodičia a peniaze z brigád môžu použiť na oblečenie či výlety, po skončení školy sa výdavky výrazne zvýšia. Najväčšiu časť rozpočtu ľudí zaberá hypotéka. Množstvo najmä mladých ľudí si na svoje prvé bývanie peniaze požičiava. S bývaním sú spojené aj financie na energie. Niektoré rodiny si nové auto berú na lízing alebo ho splácajú. Ak už raz auto vlastníte, z účtu vám utekajú peniaze na poistku, benzín a opravy. Výraznú časť rozpočtu zaberá strava. A potom sú tu výdavky ako mobilný paušál, osobná poistka či nákupy oblečenia a kozmetiky. Niekedy je niečo ušetriť problém a mnohé domácnosti vychádzajú z výplaty do výplaty. Ako sa však dá ušetriť?
Sporenie Ku každému bežnému účtu banky ponúkajú možnosť aj takzvaného sporiaceho účtu. Je už na každom, koľko si nechá mesačne zo svojho účtu strhávať na sporenie. Mesačne vám tiež nabieha malý úrok. Podobné sporeniu sú investície, ako napríklad fondy. Sú však viac rizikovejšie, keďže peniaze odchádzajú na burzu a nemáte istý mesačný zisk. Ak však natrafíte na výhodný fond, úroky sa môžu šplhať aj okolo 10%. Výhodou je, že peniaze si odkladáte a nemáte možnosť ich vyberať, neminiete ich na hlúposti a budete ich mať na horšie časy.
Šetrenie Ak sa Vám zdá, že míňate príliš veľa peňazí a nič v podstate nekupujete, začnite si to písať. Dnes skoro všade platíme kartami a platby na internetbankingu nesledujeme podrobne. Každý mesiac si zapisujte, koľko ste minuli na dopravu, stravu, kozmetiku či výlety. Potom si skúste premyslieť či za kozmetiku neplatíte príliš veľké množstvo peňazí a skutočne všetko využívate. Zamerať sa môžete najmä na stravu. Mnoho ľudí robí veľké nákupy, kde nechajú aj desiatky EUR. Lepšie urobíte ak do obchodu budete chodievať častejšie a nakúpite len potrebné veci na 2 dni dopredu.