Možno ste už aj vy dostali nápad, už po stýkrát sa vám pred očami črtajú kontúry námetu na prelomovú, miliónovú knihu, pri poháriku červeného vína si nahlas opakujete pointu, ktorá sa vám práve zdá ako úžasná. A tak si sadáte k počítaču, ale s perom v ruke začínate…
Zdá sa, že kopec prvých miliónových verzií končí nakoniec v koši, nápady sa už samé nehrnú a slová už nedávajú až taký zmysel, ako pri prvotnom nadšení. V hlave máte zahmlené, postavy sú bez života a dejovej línii chýba smer, hrôza! Písanie sa vám nijako nedarí rozbehnúť. Aký je teda kľúč k napísaniu dobrej knihy, aby sme ju aj úspešne dokončili. Kúsok z toho majstrovstva prezradili aj majstri pera, slovenskí spisovatelia.
Podľa spisovateľov je to tak…
Písanie je v podstate podobné ako iné profesie. Samozrejme, veľmi dôležitá vec je dobrý nápad, ale už ťažšia je jeho realizácia do konečnej podoby, teda dobrej knihy. Ako základ pre stvorenie knižného diela potrebuje spisovateľ pevný, dobrý zadok, čo vlastne znamená schopnosť dlho a trpezlivo obsedieť a písať. Osamote. Práve preto, že pri písaní sa doslova vyžaduje samota, nie každému táto činnosť vyhovuje. Na to musíte mať povahu. Tak napríklad nemeckí editori dostávajú množstvá rukopisov a každý z nich dostane šancu. Zo začiatku sú to len dve strany, ak sa to editorovi pozdáva, potom ďalších 6, 12 a nakoniec 30 strán, no to je už hranica, keď profesionál rozhodne, či v autorovi bdie úspešný spisovateľ alebo nie. 60 strán je však hranica, ak sú dobré, je jasné, že z toho môže byť celá kniha.
Spisovatelia kontrolórmi
Aj slovenským spisovateľom prichádza veľa textov s prosbami o vyjadrenie ich názoru. No nie je to žiadna výhra, už pri prvej stránke prichádza katastrofa, množstvo štylistických, či dokonca gramatických chýb a preklepov. Spisovatelia sú znechutení, pýtajú sa, prečo by mali čítať texty, ktoré po sebe autor neprečítal ani raz? Je dôležité, aby si autor vlastný rukopis po sebe čítal aj viackrát, odporúčajú dokonca nahlas, aj keď sa to môže zdať čudné, ale výborne to pomáha pri škrtaní a upravovaní textu a editovaní. A potom príde na rad dobrý editor, hoci dnes to už môže byť problém, keďže táto profesia u nás, žiaľ, už takmer vymrela. No aj tak má on vždy pravdu, spoľahnite sa naňho. A ak už naozaj nevládzete, je dobré dať si pauzu, čím získate odstup, všetko si ešte raz prečítať a pokračovať, iba ak to celé dáva zmysel a vy sa možno dopracujete k úspešnej knihe.